Dětské postele

Dětská postel není jen pár stlučených prkének dohromady. Dítě by se mělo do postýlky těšit a také v ní spokojeně usnout a spát. Výběr dětské postýlky je sice nesnadný úkol, ale určitě ne nemožný. S dětskou postýlkou z masivního dřeva se většinou nespletete. Masivní dřevo (např. borovice, smrk, dub, buk, jasan) poskytne vašemu dítěti stabilní polohu a spánkový komfort. Dřevo je navíc přírodní nebo může být přetřeno nezávadným lakem, který dlouho vydrží. K dřevu tak vznikají neotřelé kombinace, z čehož na odiv nejvíce vystupuje elegantní a čistá bílá, v kombinaci s jinými barvami látkových domečků nebo jiných komponentů (zábrany, postranice).

S poptávkou postelí narůstá variabilita materiálů a samotné provedení

Pokud přece jen toužíte po něčem originálnějším, do popředí se dostávají i plastové verze postelí s motivy Disneye. Plast je v tomto případě materiálem, který vlastní licenci. Jeho tvrzená verze je silným konkurentem dřeva. Disney zřejmě přesně věděl, jak děti u televizních obrazovek zaujmout. Jeho postavy jsou vykreslené v každém detailu. Princezny mají krásné vlasy zdobené korunkami, Minnie nádherně dlouhé řasy a mašli, Daisy skvěle padnoucí korále na krku, kačer Donald dokonale prořízlou pusu a medvídek Pú napapané bříško po medu. Takto bychom mohli jmenovat do nekonečna, ale je na čase, abyste postavy odtajnili i vy sami. Je jich opravdu mnoho a každé dítě se ztotožní s hrdinou jiným. S plastem se setkáte spíše u postelí, které nevyžadují další stavební úpravy.

Postýlka pro malého uličníka

Postýlka pro malého uličníka

Pokud tedy máte jedno dítě, problém tu nebude. Jenže čekáte druhé a náhle vyvstává potřeba postýlky druhé. Když máte malý dětský pokojík, situaci musíte řešit jinak, než koupí dvou plastových nebo dřevěných postýlek. Nabízí se vám varianta patrových postelí, které zaberou místa méně.Patrové postele pro děti jsou z kvalitního dřeva, protože jejich konstrukce musí být opravdu bytelná. Tento požadavek vám zajistí nejlépe dřevo z masivu. Výběr konkrétního dřeva už zohledněte podle barev ostatního nábytku. Postýlka může ladit nebo naopak vytvářet příjemný kontrast (např. žlutá a modrá, růžová a zelená).

Zajímavou možností je i vyvýšená postýlka, kde v její spodní části vzniká okouzlující prostor na hraní. Druhou variantou je vytvoření šatní skříně. Záleží na vás, co je pro vás praktičtější. Každá bytová jednotka je jiná, takže jí bude vyhovovat i jiné uspořádání nábytku. S dispozičním řešením vám jistě poradí i bytový designér. Návrhem je např. dvojlůžko, které se vysune jako úložný prostor s další možností uložení matrace a šuplátek.

Lamino je odlehčená verze dřeva, se kterou je snadná manipulace. Budí honosný dojem, stejně jako dětská postel z masivu, ale není tak těžká. Dnes se vyrábí spoustu dekorací, které nejsou jen malované, ale dají se na čelo i boky postýlky jednoduše nalepit.

Začněte u sebe a lépe se vcítíte do vašeho malého dítěte

Představte si sami sebe jako malou holčičku nebo chlapečka. Jak by se vám líbila nic neříkají jednobarevná postýlka bez dalších komponentů? U výběru je potřeba zohlednit potřeby dítěte na maximum. Jedině tak, je zárukou zdravý spánek bez probouzení a naléhání matky, ať si k němu jde lehnout. Nemusíte zůstat jen u postel, existují i další finty, kterými se vaše dítě bude cítit v postýlce bezpečně (plyšák, světýlko, atd.).

Věk dítěte hraje důležitou roli

Na trhu se objevuje celá řada dětských postýlek, které využijete od novorozence až po kojence nebo batolete až po předškoláka. Nastavitelné stupně umožní vašim dětem růst s postýlkou, což je výhoda a vy nejste nuceni kupovat postýlku jinou. Součástí postýlek jsou další komponenty, které k nim lze přidat nebo naopak odebrat. Malému batoleti jistě neodstraníte postranice po celé délce postele, ale předškolákovi už bude vyhovovat zábrana jen u hlavové části, aby mohlo z postýlky kdykoliv vylézt. Když má dítko plínu, tak je vše v pořádku, protože ho přebalíte. Když plínu nemá, bude chtít v noci třeba na WC, takže potřebuje z postýlky vylézt. Dětská psychologie je těžká věda, ale výběr postýlky jistě zvládnete.

K posteli nutně patří i matrace a rošt

Víte, jak poznáte kvalitního poskytovatele dětských postelí? Nabídne vám k vaší nové postýlce další komponenty. Ať už se jedná o zábrany, látkové domečky, skluzavky nebo schůdky. Jsou to sice detaily, ale v dětském věku na nich opravdu záleží. Děti potřebují uléhat s pocitem jistoty a bezpečí. Zatímco novorozenec uvítá postýlku menší, kde je mu lépe, větší dítě zase prostor, kde se samo přetočí na bok nebo záda. Pro malé děti se jako výhodná varianta jeví matrace z kokosových vláken nebo pohanky, protože zajistí stálou teplotu bez přehřívání. Děti se méně potí a nemají takový sklon ke kožním vyrážkám.

U většího dítěte sáhněte po matracích z PUR nebo líné pěny, dokonale se přizpůsobí tvaru těla v každé poloze. Nezanedbejte ani výběr roštu, který vám většina poskytovatelů doporučí k postýlce samo. Krásné povlečení je už třešinka na dortu. Dětem se dobře spí v bavlně, krepu i flanelu. Méně vhodný je pro ně klouzavý satén, protože dítě se v noci odkopává a mohlo by spát častěji odkryté. Pokud se dítě nebude v postýlce dobře cítit, bude usínat se strachem a v noci se budit, je důvod se znepokojovat. Určitě přijdete na způsob, jak svému dítěti dopřát něhu, lásku a péči, kterou si zaslouží.

Děti jsou velmi vnímavé ke všem změnám, které mohou v počátku vnímat negativně. Je to hlavně přesun z malé postýlky do větší a také svého pokoje. Plastová postýlka s dětským motivem nebo v dřevěném dekoru patří mezi standard, ale lze ji nalézt i v tom nadstandardním provedení. Stačí se jen poohlédnout tam, kde vám nabízejí ty nejkvalitnější postýlky s dalšími instrukcemi a díly.