Dětské matrace

Když vybíráte dítěti postýlku, je potřeba k ní vybrat i vhodnou matraci. Není to jen o tom, že matrace do postýlky sedí velikostně. Musíte zohlednit věk vašeho dítěte a výběr materiálu. Novorozenci a kojenci mají kolikrát problém udržet tělesnou teplotu, protože jejich malé tělíčko se teprve vyrovnává s okolními teplotními výkyvy. Uvědomte si, že do teď si spokojeně užívalo teplíčko ve vašem bříšku a najednou má ležet na něčem tvrdém a nepoddajném. Podobně je tomu, i když vyrůstá a jsou kladeny požadavky na správný vývoj páteře.

Jak vybrat správnou matraci

Rozdělte vývojovou etapu svého dítěte na několik dílčích částí a uvidíte, že váš výběr bude daleko snadnější. Pokud vycházíme z předpokladu, že malý kojenec potřebuje udržet stálou teplotu lidského těla, přirozeně mu bude (podobně jako v matčině lůně) na matraci z kokosového vlákna v kombinaci s molitanem, který je sám o sobě moc měkký. Existují dětské matrace, kde je každá strana z jiného materiálu, což je výhoda.
Novorozencům se nejvíce líbí kokosové vlákno, které lze později otočit na pohankovou výplň. Kokosové vlákno brání ulpívání bakterií a virů, takže vaše dítě současně chrání i proti vdechování nejrůznějších roztočů. Tím se minimalizují rizika vzniku dětských alergií, které rozhodně nejsou nic příjemného. Malý kojenec nedokáže říct, že má ucpaný nos. Vy tak můžete jen z jeho reakcí soudit, že je něco v nepořádku. Matrace z kokosového vlákna je mnohem vzdušnější, protože obsahuje více pórů. To umožňuje matraci dýchat lépe, než třeba molitanu.

Výsledkem je zdravé a spokojené dítě

 

Zdravá matrace

Zdravá matrace

Zdraví vašeho dítěte tak úzce koresponduje s cenou, ale v tomto případě je lepší, si připlatit. Termoizolačními schopnostmi oplývá nejvíce kokosové vlákno, proto je nejvhodnější variantou právě pro novorozence. Také se mu nic nestane, když dítě nešťastnou náhodou promočí plínku až k matraci. To souvisí i s volbou potahu. Všímejte si proto praktičnosti vaší matrace, co se týče potahu. Snímatelné prošívané potahy snesou tekutinu, pohanka nikoliv. Je tedy lepší, když je potah součástí, protože ochrání i životnost vaší matrace. Cirkulace vzduchu v matraci je důležitá, jelikož zvyšuje její pružnost. Zároveň lépe pohlcuje pot a vlhkost. Vaše děťátko nesmí ležet v mokru, pomočené ani zpocené. Zaslouží si vaší pozornost, která souvisí s péčí, která mu dopřeje maximální komfort. Matrace odpovídající hygienickým požadavkům vašich dětí jsou dobrou volbou, protože certifikát nedostávají jen tak náhodou, ale kritéria jsou tu ukazatelem jejich kvality.

Doplňky k matraci – froté potahy

Jak jsme tu již korespondovali, že ochrana matrace je rozhodující, tak ji opravdu nepodceňujte. S potahem tak dítěti zajistíte příjemný povrch, ale prodloužíte současně i životnost matrace. Nejlepší jsou snímatelné potahy, které lze prát v pračce. Potah bude krásně vonět a dávat lůžku potřebnou čistotu bez výskytu alergenů. Bílá barva je navíc skvostná a k miminku prostě dokonale pasuje. Ochrání matraci před znečištěním, což je také výhoda. Pokud se dítě v postýlce vymočí, stačí jej sejmout z matrace a vyprat v pračce. Je to jednoduché a účelné. Nemusíte tak ždímat celou matraci, kterou byste tímto způsobem jistě znehodnotili.

Dokonalé spinkání královských řad

K matraci vyberte dítěti současně i vyhovující postýlku, rošt a povlečení. Jedině tak zajistíte vše potřebné k tomu, aby se ve své postýlce cítilo bezpečně a pohodlně. Dítě se potřebuje přitulit k příjemnému materiálu, kterým mu dáte najevo, že když se netiskne k vám, tak je tento způsob vlastně hodně podobný. Postýlka by pro něj měla být jakási náhražka vás. Jen si vzpomeňte, když jste své malé miminko tiskla v náručí a houpala ho, dokud neusnulo. Dětská patrová postel se tak v různých vývojových období stává pro dítě nejprve útočištěm, hračkou a až potom, když dospějí, tak jen místem pro přespání. Myslete na každý detail a současně s postelí a matrací, vybírejte i další komponenty, které mu umožní rozehrát poznávací procesy, zejména fantazii. Látkové domečky ve spodní části postele uspokojí malou princeznu, ale i prince, který touží mít svůj vlastní kouteček na hraní, kde ho nikdo nebude rušit. Také dekory s jeho oblíbenými hrdiny učiní své.

Kvalita spánku je podstatná

Pro dítě je kvalita spánku rozhodující. Když rostou zoubky nebo ho trápí „prdíky“ zřejmě celou noc spát nebude. Dopřejte mu kvalitní matraci, která mu umožní sladký spánek a něžné probuzení. Jeho špatnou matrací můžete trpět i vy. Ruku na srdce, kolikrát za noc ke svému dítěti musíte vstát, že pláče? Vyzkoušejte výměnu matrace, postýlky, povlečení, vyvětrejte místnost před spánkem, atd. Je mnoho způsobů, jak přijít na to, že dítěti chybí komfort v postýlce. Ať už je to v nejčastějších případech pláč nebo obličej bez náznaku úsměvu či nepřirozená poloha, souviset to s matrací opravdu může. Konzultujte stav vašeho děťátka s lékařem a třeba i on vám poradí, co bude pro vaše dítě nejvhodnější.

Shrnutí

Matrace je sice dílčí součást postele, ale teď už víte, že na ní opravdu moc záleží. Kokosové vlákno je pro miminka možnost, jak se co nejvíce přiblížit pohodlí, které se odehrávalo v maminčině bříšku. Pod kokosovou vrstvou může být přidán molitan nebo z druhé strany pohanka. Matraci tak jednoduše otočíte a pro dítě vzniká další možnost spaní v pozdějším věku s pohankou, např. od tří let. Pro děti s větší postýlkou, je pro tvarování páteře vhodná pěnová matrace z různých druhů (PUR, studená, líná). Dokonale se přizpůsobí tvaru těla a poloze dítěte. Nebude tak nesvé, že ho někde něco tlačí.