5 důvodů, proč dítěti vybírat kvalitní matraci

Pod pojmem kvalitní dětské matrace si zřejmě každý představíme matraci jinou. Potom si ji také tak vybereme, ale co naše děti? Jsme zodpovědní za jejich zdraví, protože si matraci zatím samy nevyberou. Měli bychom k takovému úkolu přistoupit cíleně s ohledem na věk, protože jedině tak nám budou krásně spinkat celou noc, nebudou trpět alergiemi z roztočů, vadami páteře, atd.

Minimalizace alergenů

 

Matrace pro zdravý spánek

Matrace pro zdravý spánek

Alergeny, které proudí ovzduším, usedají i na postel a matraci vašeho dítěte. Když koupíte správnou matraci, současně s ní se zbavíte velké části alergenů. Vaše dítě tak nebude vystavované alergenům, tudíž se minimalizuje riziko vzniku alergických projevů. Někdo trpí na kožní vyrážky, jiný na vodnatý sekret z nosu, ale bohužel se může projevit až dechovými potížemi v podobě astmatu. Matrace s kokosovým vláknem nebo pohanka jsou ideální svou strukturou, protože se v nich prach neusazuje. Jejich póry jsou daleko od sebe a umožňují proudění vzduchu. Vaše dítě je tak dokonale chráněno. Jako bonus jsou k matracím navíc i hypoalergenní potahy, které zabraňují ulpívání prachu. Při znečištění se dají z matrace sejmout a jednoduše vyprat v pračce.

Správný vývoj páteře

Se správnou volbou matrace se dětem současně tvaruje i páteř. Anatomické zakřivení bez vad je pro vás určitě důležité. Nechcete přece, aby šlo dítě se školní taškou do školy a mělo vadné držení těla? Stačí se nad tím jen zamyslet a koupit matraci takovou, která vždy bude korespondovat s jeho věkem. Miminkům svědčí matrace z kokosového vlákna v kombinaci s molitanem (matraci změkčí, ale ne zase tolik). Od tří let klidně můžete matraci otočit, pokud je z druhé strany pohanková. Dále je to už víceméně na vás, ale doporučujeme vám matraci z PUR pěny, která dokonale kopíruje postavení páteře při ležení. Paměťové pěny se dnes vyrábějí v mnoha provedení (líná, studená, PUR). Také v podobě malých sendvičů nebo taštiček s anatomickými zónami.

Záruka zdravé spánkové hygieny

Když vyberete správně, vaše dítě bude klidněji a nerušeně spát. Mnohdy je to právě špatnou matrací, že se budí a pláče. Vy si říkáte, co všechno mám ještě udělat, aby se uklidnilo? Hrajete mu maňáskové divadlo u dětské postele, držíte ho za ruku, ale stále to není ono. Po usnutí se vzbudí a zase třeba pláče. Možná jste už vyzkoušeli všechno možné, ale nenapadlo vás, že máte starou matraci. Samotný molitan je „retro“, které v sobě navíc zadržuje dost prachu. Je lepší, když je molitanová vrstva mezi kokosovým vláknem nebo pohankou. Pokud se vyhnete molitanu, tak pro starší dítě se jeví vhodné již zmiňované pěnové matrace. Děti se méně budí a vstávají odpočaté.

Jak se pozná kvalitní matrace

Kvalitní matraci na oko samozřejmě nepoznáte. Buď jí zkusíte v obchodě jemným stlačením a doufáte, že doma i bez atestu projde nebo jí koupíte rovnou s atestem a hygienickými požadavky. Lepší je do matrace investovat, zvláště poté, pokud jde o děti. Jejich páteř je křehčí a měkčí, teprve se formuje. Její dvakrát esovité zakřivení zajistí matrace s atestem, která prošla řadou kontrol. Je osvědčeným způsobem, jak vašim dětem nedeformovat záda. S volbou matrace hraje roli samozřejmě i velikost, která by měla sednout velikostí, ale i designem.
Zdraví dětí bychom měli podporovat a ne jim ho ničit již v dětství. Kokosové vlákno je ideální možností, jak si poradit v jeho nejútlejším věku, s pohankou nic nepokazíte v předškolním věku a s tvarující pěnou si dítě přijde na své, když chodí do školy. V lavici tak sedí celý den a přece jenom je to na jeho zádíčka nápor. Chce to vždy zohlednit potřeby dítěte v každém věku. S matrací nezapomeňte ani na rošt a čisté barevné povlečení. Postel by měla splňovat zároveň i estetické hledisko.

zdroj: http://www.babynabytek.cz