Jak se dítěti postarat o příjemný spánek

Děti jsou od přírody tvorové zvídaví a zkouší naší trpělivost, to je jasné. Napadlo vás ovšem někdy, že se mu nechce do postele z toho důvodu, že se mu v ní špatně spí? Možná ne a brali jste to rovnou tak, že zlobí a neposlouchá.
Zeptejte se ho na rovinu, jestli se mu postýlka takhle líbí. Pokud ne, tak přemýšlejte o nápravě. Třeba by si jí zamiloval, kdyby ho v postýlce obklopoval jeho oblíbený hrdina z večerníčku nebo postavička od Walta Disneye. Dnes jsou možnosti trochu jinde, než tomu bylo dříve.


Jiné potřeby má miminko, jiné větší dítě

 

Příjemný spánek

Příjemný spánek

Jistě miminko naučit spát jen tak nepůjde, než si zvykne, že je v postýlce samo, ale větší dítě už musíte vést tím správným směrem. Malému miminku zajistíte na spaní příjemné klima, pohodlnou postýlku s možností sundání bočnice a přisunutí k vaší posteli, uspokojíte jeho biologické potřeby a už vás zřejmě moc nic nenapadne (kromě kolotoče nad postýlku, tlumeného osvětlení a muzikoterapie).


U většího dítěte je nutno zohlednit i estetickou stránku věci a naučit ho režimu. Musí vědět, že si vyčistí zoubky, umyje se a půjde do svého království. Postýlka by k němu měla pasovat ve všech ohledech. Neměla by být ani moc velká, ani malá, zkrátka tak akorát (zatímco miminka mají raději menší).
Větší děti si připadají důležitě, když jim dovolíte konečně spát ve velké posteli, jakou máte vy. V různých vývojových obdobích, tak dítěti „tvarujete“ jeho osobnost. Snažte se tedy přizpůsobit jeho potřebám v každém věku, ale zase ho nerozmazlit (vysvětlit, proč bude tahle postýlka pro něj lepší). Zajistěte optimální klima, aby mu nebylo teplo ani zima.


Estetičnost – vyšší cit, který se utváří postupně


S příchodem miminka uvidíte sami, že ke spokojenému usínání, co se týče dětské postýlky, postačí kvalitní provedení, kokosová matrace a uspokojení základních potřeb. Pocit jistoty a bezpečí zajistíte tak, že k němu vstanete, když pláče a zjistíte, kde je příčina. Někdy ovšem dítě pláče, i když si myslíte, že příčina byla nalezena.
Není to jednoduché, stejně jako u batolete. To prožívá období prvního vzdoru, kdy na všechno říká „Ne“, takže vy prakticky nevíte, jak na něj. Rozvíjí se mu totiž vyšší city, zatímco u miminka postačila láska, něha a dotyk. Tu, to chce ještě vymyslet design postýlky. Sedněte si spolu a vyberte postýlku, která sedne, jak materiálem, tak i tím, jak vypadá. Prodávají se postýlky s nalepovacími dekory zvířátek, látkové domečky pod vyvýšenou postýlku, skluzavky, atd.


Stále ovšem myslete na pocit bezpečí


Nezapomínejte na to, že dítě by stále mělo mít pocit bezpečí. Spaní nahoře je lepší až v předškolním věku (v případě patrové postele). Také zábrany jsou nezbytnou součástí postýlky, která v dětech vyvolává pocit jistoty, že nespadne. Nejprve po celé délce, poté např. jen u hlavy.
Bezpečí také dětem dodáváte tak, že jim před spaním přečtete pohádku, pohladíte je, dáte jim pusu na dobrou noc, necháte rozsvícené malé tlumené světlo nebo pustíte na zeď promítač s oblohou plnou hvězdiček. Sami naleznete způsob, kterým přijdete na to, co se dětem před spaním líbí. Každé dítě je totiž individualita, takže to, co uspělo u dítěte vaší kamarádky nebo kamaráda, nemusí zabrat tu.


Doplňky k posteli


Souvisí jednak s estetičností, ale i s pohodlím. Součástí postýlky by měla být kvalitní matrace (kokos, pohanka v kombinaci s molitanem), vhodně zvolený rošt, ale také materiál. Tvrzený plast se dostává do popředí a děti si ho oblíbily. Klasikou ovšem zůstává nadále dřevo masiv, které nevyjde z módy nikdy.
Dopřejte dítěti moderní povlečení, ve kterém se mu bude dobře usínat. Jahůdková aviváž dokáže zázraky, stejně jako správná volba materiálu povlečení – bavlna, krep, flanel a jak jinak, než obrázky.
Věnujte se i prostředí kolem postýlky (nebesa, samolepky na zeď, zaoblený dětský nábytek, koberec s nižším vlasem, dostatek úložných prostor).